Литовські архітектори об’єднуються для відновлення українських міст

На першому міжнародному заході «Rebuild Wonderful Ukraine» (українською – «Відновимо чудову Україну») представники литовських та українських архітектурних осередків та громадських організацій обговорили, як литовські фахівці з містобудування можуть зробити свій внесок у відновлення зруйнованих війною українських міст. Один із головних пріоритетів – якнайшвидше відновити дитячі садки та школи. Як і уся радянська архітектура, будівлі закладів освіти служили елементом радянської пропаганди. Після відбудови вони стануть символом майбутнього України, будуть приносити радість та натхнення.

Ініціатива «Rebuilt Wonderful Ukraine» об’єднує архітекторів з Литви та міжнародної спільноти, які займаються трансформацією радянських міст – і зовнішнього вигляду будівель, і планування простору.

Ми, литовці, маємо великий досвід перетворення «типових» радянських міст, і ми хочемо поділитися ним з українцями. Я рада, що до ініціативи активно приєднуються колеги-архітектори та містобудівники, а також філософи, юристи, інститути та потенційні донори. На першому заході ми отримали багато цінної інформації, яка допоможе нам спрямувати наші зусилля у потрібне русло», – каже Гілма Теодора Гилите, ініціатор проекту «Rebuilt Wonderful Ukraine» та засновник компанії «DO Architects».

Головний архітектор Вільнюса Міндаугас Пакальніс, який взяв участь у заході, представив різні бачення того яким має бути місто, розглянув різницю між пострадянськими та західними містами, а також між напрямками розвитку таких міст, як Амстердам та Дубай, та закликав українців обрати саме «західноєвропейський» варіант.

Гілма Теодора Гилите запропонувала 4 головні перші кроки для відновлення зруйнованих міст, для перетворення їх на символ доброго майбутнього України. По-перше, це відновлення шкіл та їхня реконструкція, щоб радянське приміщення перетворилося на гостинний, затишний та надихаючия громадський простір. Наступні кроки – нові проєкти вулиць, багатоквартирних будинків, а також образ  лампи, що світиться, в кожному вікні як символу спільноти та життя. 

Олег Дроздов, засновник Харківської архітектурної школи та концептуальний лідер проєкту в Україні, зазначив, що литовські фахівці з містобудування мають досвід роботи, дуже близький до українського, і тому можуть краще розуміти місцевий контекст і специфіку, а також запропонувати такі архітектурні рішення які ідеально підходитимуть українським містам.

Довідас Віткаускас, юрист та засновник організації підтримки «SOS Ukraine», наголосив на важливості заохочення приватних інвестицій при реконструкції міст; філософ Віктор Бахметьєв говорив про необхідність залучення якомога ширшого кола громадян до обговорення кожного етапу відновлення. Мешканці міст мабуть брати участь у прийнятті рішень – адже їм та жити.

Рута Лейтанайте, президент Союзу архітекторів Литви, наголосила на необхідності тісної співпраці між місцевими та міжнародними архітекторами. Архітектори з обох країн погодилися, що мешканцям зруйнованих міст також потрібні швидкі, дешеві та перспективні рішення щодо вирішення «житлового питання».

Заступник міністр освіти і науки України Андрій Вітренко, який брав участь у заході, наголосив на жахливому факті: російська армія насамперед знищує навчальні заклади країни, тим самим прагнучи на довгі роки зруйнувати українську систему освіти та паралізувати розвиток усієї країни:

«Ми дуже цінуємо допомогу литовського народу та цю ініціативу. Нам особливо знадобиться допомога у відновленні української системи освіти, у створенні сталих моделей навчання та розбудові наших шкіл», – сказав заступник міністра. За його словами, успішно відновивши свої навчальні заклади Україна зможе стати джерелом оновлення для всієї Європи. 

«Тісна співпраця стане ключовим елементом відновлення українських міст. І тут самі українці повинні будуть відповісти на питання, яку нову країну, які нові міста вони хочуть. Українське суспільство ще довго переживатиме травму війни, і відповідь на те, якою має бути нова Україна, шукатиметься довго”, – сказав на заході Олег Дроздов.

Сабіна Грінчевичюте, архітектор, одна із співзасновників «DO Architects», та Донатас Балтрушайтіс, містобудівник, співзасновник «Bauland», наголосили, що перше, на чому слід зосередитися при відновленні міст. Це – конкретні локальні проекти, які об’єднуватимуть громади спільноти та стануть прикладом для інших. Зараз наша стратегія полягає в тому, щоб спробувати відновити зруйновані будинки, якнайкраще перепрограмуючи радянську пропаганду на символ України майбутнього. Довгострокові генеральні плани розвитку міст на даний момент точно не будуть ефективними.

Проект «Rebuild Wonderful Ukraine» запрошує всіх литовських архітекторів, а також філософів та ЗМІ, громадські організації обговорити та сформувати ефективну пропозицію литовців щодо відновлення українських міст. Духовна підтримка українців сьогодні особливо важлива, і розмови про успішне та прекрасне майбутнє України дуже потрібні”, – каже Гілма Теодора Гилите.

Photo gallery